Trawniki

PDF
Drukuj
Email
Wpisany przez Administrator
Wtorek, 14 Grudzień 2010 13:00

Wertykulacja to zabieg oczyszczania trawnika. Jest to szczególnie ważne po zimie, kiedy resztki roślin, mech i chwasty utrudniają dostęp powietrza, składników pokarmowych oraz wody do systemu korzeniowego naszego trawnika. Najlepszy moment na wertykulację to wczesna wiosna po pierwszym koszeniu-jeżeli trawnik jest podatny na filcowanie, zabieg dodatkowo można powtórzyć jesienią. Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni-usuwany jest z niej mech, obumarłe szczątki organiczne oraz chwasty.

 

Aeracja to napowietrzanie gleby za pomocą narzędzi lub maszyn spulchniających. Na trawnikach intensywnie eksploatowanych aeracja jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Pod wpływem aeracji masa korzeni traw wyraźnie się zwiększa, a darń trawnika wyrównuje się. Systematyczna aeracje przyczynia się do obniżenia strat wynikających z nadmiernego wyparowywania wody, efektywniejszego działania nawozów. podniesienia średniej temperatury gleby w strefie korzeniowej, zwiększenia elastyczności trawnika oraz zwiększenia zdolności regeneracyjnych.

Aeracja

 

Dlaczego warto stosować aerację i wertykulację?

Zaniechanie tych zabiegów może spowodować, że na skutek słabego dotlenienia korzeni oraz braku dostępu składników pokarmowych nasz trawnik zacznie obumierać, szczególnie w miejscach najsilniej sfilcowanych. Jest to oczywiście ostateczny etap, ale bez podjęcia właściwej pielęgnacji nieunikniony .


Poprawiony ( Wtorek, 04 Styczeń 2011 10:48 )

Zielony Świat

Zielony Świat

Zielony Świat